Jak usunąć mangan z wody?

Mangan jest pierwiastkiem spotykanym bardzo często w wodach z własnego ujęcia. Podczas badanie wody w wielu ujęciach wychodzą różnorodne przekroczenia. Jednak usunięcie go z wody nie jest wcale takim łatwym zadaniem, jakby się wydawało. Dlatego tak wiele osób rozważa redukcja manganu – filtr https://www.filtrybb.pl/302-reduktory-filtroreduktory musi być zawsze odpowiednio dobrany. Jakie są inne metody usuwania tego pierwiastka z wody? Która z nich jest najbardziej efektywna?

Skąd mangan bierze się w wodzie?

Występowanie manganu w wodach podziemnych jest dość częste. Dlatego tak wiele osób mających własne ujęcie ma problem z usunięciem tego pierwiastka, który ma naturalne pochodzenie. Jednak zdarza się, że jego występowanie w wodzie jest spowodowane interwencją człowieka. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z 2007 roku dopuszczalne stężenie manganu w wodzie nie może przekraczać 0,05 mg Mn/litr.

Jakie są skutki nadmiaru manganu w wodzie?

Gdy stężenie manganu w wodzie znacznie przewyższa dopuszczalne normy, to ciecz staje się mętna. Ma nieprzyjemny smak i barwę. Nie jest zdatna używania (powoduje plamy na odzieży) ani do picia. Pierwiastek ten może odkładać się w armaturze oraz urządzeniach podłączonych do kanalizacji i powodować ich zarastanie czy korozję. Poza tym bardzo często gromadzi się w formie smolistych osadów. W jaki sposób można usuwać ten pierwiastek. Czy stosowanie do redukcji manganu filtrów ma sens?

Jak usunąć mangan z wody?

Usuwanie manganu z wody jest trudnym zabiegiem. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie filtrów przeznaczonych do redukcji manganu dobranych indywidualnie – w zależności od wyników badania wody. Zanim przystąpisz do redukcja manganu – filtrów stosowania, to musisz pamiętać o zabezpieczeniu całej instalacji poprzez montaż filtrów mechanicznych, które chronią głowicę przed uszkodzeniem. Jeśli decydujesz się na zamontowanie redukcja manganu – filtr, to pamiętaj, że montaż tego typu urządzeń powinien być przeprowadzony wyłącznie przez profesjonalne firmy.

(0)