Akcesoria do oświetlenia diodowego – jak dopasować zaślepki do profili LED?

Akcesoria do oświetlenia diodowego – jak dopasować zaślepki do profili LED?

Przystępując do montażu oświetlenia diodowego, należy nie tylko odpowiednio dobrać rodzaj kształtek i przesłon w zależności od miejsca zastosowania, ale także dokładnie dopasować wszelkiego rodzaju elementy dodatkowe jak np. zaślepki do profili LED. Jakie pełnią funkcje oraz czym kierować się przy ich wyborze?

Do czego stosowane są w systemach diodowych zaślepki do profili LED?

Zaślepki do profili LED służą do eleganckiego wykończenia systemu oświetleniowego opartego na taśmach diodowych. Zwykle wykonane są one z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, albo podobnie jak profile z aluminium, w wersji pełnej lub z otworem. Są one szczególnie istotne w przypadku systemów instalowanych na zewnątrz – wrażliwych na wilgoć i temperaturę otoczenia. Te drugie używane są w przypadku kształtek wpuszczanych, gdyż wtedy cały system jest chroniony przed zanieczyszczeniami, kurzem, a jednocześnie niewidoczny – zapewnia nietuzinkowe wrażenia wizualne. Dodatkowo biorąc pod uwagę typ szkieletu, występują zaślepki do profili LED narożne i proste. Dla ułatwienia montażu zwykle zakończenia kompletowane są dokładnie pod typ zakupionego profilu.

Na czym polega montaż zaślepek do profili LED?

Montaż zaślepek do profili LED nie powinien nikomu przysparzać większego problemu. Zwykle odbywa się on na zasadzie wciśnięcia, a nawet wsunięciu jej w odpowiednie rowki użytych kształtek i dociśnięciu ich by równo przylegały na całej swej długości. Idealna sytuacja to taka, w której cały osprzęt można zakupić od jednego sprzedawcy. Warto też wiedzieć, że tam, gdzie dedykowane są zaślepki aluminiowe, nie da się użyć końcówek z tworzywa. Jeśli zależy nam na wysokim sposobie wykończenia oświetlenia diodowego, zamiast zestawów (profil, taśmy, klosze, zaślepki i uszczelki) z plastiku lepiej jest postawić na aluminium, które nie tylko łatwo dociąć do pożądanych długości, ale przy pomocy zaślepek do profili LED dopilnować ich wykończenia.

(0)