Czym się kierować, wybierając oświetlenie do łazienki?

Łazienka to szczególne pomieszczenie w domu, w którym możemy się zrelaksować po całym dniu w pracy, biorąc np. ulubioną kąpiel. Aby móc się cieszyć relaksującym klimatem, należy pamiętać o dobrym oświetleniu. Oczywiście producent opraw oświetleniowych jest istotny, jednak trzeba pamiętać, przy wyborze opraw jeszcze o kilku innych aspektach związanych z kwestią projektowania. 

Oświetlenie w łazience – o czym należy pamiętać?

Jeśli chcemy się cieszyć dobrym oświetleniem w łazience, trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednim zaprojektowaniu instalacji. W tym zagadnieniu należy się skupić na odpowiednim dobraniu i rozmieszczeniu wszystkich źródeł, zapewniających oświetlenie. Takie źródła powinny zostać zlokalizowane w miejscach, gdzie dokonujemy rytuałów higienicznych. Każdy człowiek średnio w łazience spędza się około 3 godzin, wykonując zabiegi pielęgnacyjne i czyszczące. Właściwą lokalizację opraw docenią zwłaszcza kobiety, które potrzebują odpowiednich warunków, aby dokładnie zmyć makijaż. 

To czy dana lokalizacja będzie odpowiednia w łazience może podpowiedzieć producent opraw oświetleniowych. Każda dobra firma oświetleniowa zazwyczaj oferuje doradztwo w zakresie nie tylko doboru opraw, lecz także efektywności instalacji. Przydatne będą także konsultacje z fachowcem, który będzie montował końcowe oprawy. 

Omawiając oświetlenie w łazience, trzeba pamiętać także o bezpieczeństwie. Łazienka to szczególne pomieszczenie gdzie dochodzi do zachlapania wodą, a powietrze jest dość wilgotne. Dlatego warto wybrać oprawy, gdzie producent opraw oświetleniowych potwierdza, że dany produkt spełnia normy bezpieczeństwa. 

Barwa światła jako parametr mający znaczenie w łazience

Chcąc dobrać odpowiednie oświetlenie w łazience, warto także pamiętać o optymalnej barwie światła. Taki parametr podawany jest w tzw. Kelvinach. Jeśli cenisz sobie naturalny klimat w łazience to najlepiej wybrać kolorystykę kształtującą się na poziomie od 3300 do 5300 K. Oprawy o takich parametrach będą tworzyły przyjazny klimat potrzebny w łazience. 

(0)